[ X ]

Aktualności

Podsumowanie sezonu 2020

Dodano 2020-10-12

W ubiegły weekend w Poznaniu odbyły się pierwsze i zarazem ostatnie zawody rangi międzynarodowej seniorów - Mistrzostwa Europy.

Czas podsumować cały, dziwny sezon 2020 w wykonaniu naszych zawodników i trenerów.

Jak wiadomo, na początku roku wybuchła epidemia COVID-19. Zawodnicy i trenerzy nie wiedzieli, czy w tym roku uda się w ogóle wystartować na zawodach. Mimo tego, wszyscy trenowali przez całe 10miesięcy, co w normalnym sezonie się nie zdarza, ponieważ kończy się on zazwyczaj po 8 miesiącach ciężkiej pracy. W 2020 roku wakacji nie było. Zawody zostały przeniesione na późniejsze terminy i trenerzy musieli zmienić cykl przygotowań tak, aby optymalną formę zawodnika uzyskać na dzień imprezy.

Miedzy innymi dzięki temu znaleźliśmy czas na organizację spływu wioślarskiego z Bydgoszczy do Gdańska w lipcu, gdzie tak naprawdę powinien być to czas gdzie nasi zawodnicy startują na Mistrzostwach Polski.

Pierwszą ogólnopolską imprezą w jakiej braliśmy udział była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Niestety na tej imprezie nie zdobyliśmy żadnego medalowego miejsca.

Kolejna impreza, Mistrzostwa Polski Juniorów, zapewniła nam więcej sukcesów, bo oprócz punktów zdobytych przez kilka osad, jedna z nich wygrała finał A w biegu czwórek ze sternikiem (4+MJ) i zdobyła złoty medal! Skład zwycięskiej osady juniorów na Mistrzostwach Polski: Twarowski Kamil, Sopoński Bartłomiej, Twarowski Kacper, Jaroć Bartłomiej, ster. Lipińska Karolina.

Trzecią imprezą o charakterze mistrzowskim były organizowane w jednym terminie Mistrzostwa Polski Młodzików na których nie zdobyliśmy medali oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski gdzie udało się zdobyć srebrny medal w kategorii dwójki bez sternika kategorii lekkiej kobiet (Szczurek Oliwia, Pawełczak Katarzyna).

Następnie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Poznaniu, które przyniosły grad medali dla Bydoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jako pierwsze medal zdobyły Streng Barbara, Grzella Paulina, które w deblu kobiet (2x) zajęły trzecie miejsce. Kilka godzin później, w dwójce bez sternika kobiet, te same dziewczyny wygrały finał i udekorowano je złotymi medalami.

W dwójce podwójnej kategorii lekkiej kobiet (2x) srebrny medal wywalczyły Szczurek Oliwia, Pawełczak Katarzyna. Ostatni medal podczas tych mistrzostw zdobyła dwójka bez sternika mężczyzn w składzie Modrzyński Bartosz, Jankowski Jakub. Po doskonałym wyścigu wygrali finał i BTW znalazło się kolejny raz na najwyższym stopniu podium.

Po Mistrzostwach Polski, 26.09.2020 odbyła się Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie wystawiło 3 osady ósemek - ósemka juniorów, ósemka juniorów młodszych oraz ósemka Masters (8+). Jeden z naszych zawodników (Jankowski Jakub) wystartował w składzie z reprezentacją Bydgoszczy w biegu głównym na 8km, który ta osada wygrała. Ósemka Juniorów wygrała wyścig otwarty juniorów na 2km a następnie wyścigi sprinterskie na 200m. Osada Masters wygrała bieg otwarty na 2km w kategorii weteranów.

W tym samym czasie  w Doisburgu rozgrywane były Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, gdzie  Barbara Streng i Paulina Grzella startowały w składzie osady czwórki podwójnej kobiet (4x). W finale A zajęły 5 miejsce! Katarzyna Pawełczak (ster.) w kategorii ósemek kobiet zajęła na tych zawodach 4 miejsce.

Następnego dnia odbyły się Mistrzostwa Polski w sprincie wioślarskim w Płocku. Trzy nasze osady zajęły medalowe miejsca. Twarowski Kacper zdobył srebro na jedynce juniorów (1x), później wraz z Bartłomiejem Jarociem wygrali wyścig w kategorii dwójki bez sternika juniorów (2-), a ich klubowi koledzy, Kamil Twarowski i Bartłomiej Sopoński zdobyli brąz w tej samej konkurencji.

W ubiegły weekend (9-11.10.2020) rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Seniorów w Poznaniu, gdzie także mieliśmy swój wkład. Paulina Grzella wystartowała w składzie czwórki bez sternika kobiet, która zajęła 7 miejsce! Bartosz Modrzyński wystąpił w składzie dwójki bez sternika mężczyzn, która zajęła 10 miejsce w swojej kategorii.

Wszystkim naszym zawodnikom i trenerom gratulujemy wyników!

Obyście w przyszłym sezonie byli jeszcze mocniejsi!