Kalendarium BTW
Zachęcamy do uzupełniania kalendarium BTW o ważne daty. Początek tej pracy znajdzieicie w rozwinięciu artykułu. Czekamy na Wasze uwagi i uzupełnienia info@btw.bysgoszcz.pl.
Rok 1920
16 marca na zebraniu w sali hotelu "Pod Orłem" założono Towarzystwo Wioślarzy "Tryton". Prezesem został Antoni Witting. W sierpniu zgromadzenie nadzwyczajne zmienia nazwę na Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie.
Rok 1921
Klub uzyskał na swoją siedzibę szałas położony przy moście Bernardyńskim.
Rok 1924
Zakupiono dla klubu sztandar. Sukcesem w skali europejskiej była budowa przez BTW w czasie dwóch miesięcy nowoczesnych trybun w Brdyujściu.
Rok 1926
Przyniósł BTW wielkie sukcesy sportowe. Oprócz wygranych zawodów krajowych, klubowa czwórka ze skutkiem broniła barw Rzeczpospolitej w regatach o Mistrzostwo Europy w Lucernie. W roku tym powstał do dziś utrzymywany okrzyk - BTW! Czołem!!!
Rok 1928
Zapisał się złotymi zgłoskami w historii klubu dzięki udziałowi w olimpijskich regatach w Ansterdamie. Osada BTW w składzie: druh Ormanowski, dh.
Janowski, dh. Birkholz, dh. Bronikowski i sternik dh. Drewek, zdobywa dla
Polski brązowy medal olimpijski.
Rok 1929
Osiągnięte wyniki sportowe i prężna działalność zdecydowały, że BTW zostało wybrane na gospodarza mistrzostw FISA.
Rok 1932
Start na olimpiadzie w Los Angeles dh. Brauna, który w składzie osady WTW zdobywa srebrny i brązowy medal.
Rok 1937
Był rokiem szczytowych sukcesów sportowych w przedwojennym okresie działalności klubu. W punktacji PZTW zajęliśmy I miejsce z rekordową ilością punktów. Liczba wiosłujących członków klubu wynosiła 240 osób.
Lata okupacji
BTW podzieliło los innych klubów sportowych w Polsce. Nie było mowy o żadnej działalności. W okresie tym poległo 30 członków.
Rok 1945
Działacze klubowi skupieni wokół wieloletniego, przedwojennego prezesa dh. Czajkowskiego, reaktywują działalność klubu oraz PZTW. BTW otrzymuje nową siedzibę w przystani niemieckiego klubu wioślarskiego "Frithjof".
Rok 1948
Czwórka klubowa w składzie: dh. Kośrielak, dh. T. Kocerka, dh. Szeligowski, sternik dh. Szyperski, poprawia pochodzący z 1929r. rekord toru w Brdyujściu.
W Mistrzostwach Polski BTW zajmuje ponownie I miejsce, oraz doskonale wypada na regatach w Szwecji.
Rok 1949
Teodor Kocerka, wychowanek BTW, zdobywa po raz pierwszy tytuł
Akademickiego Mistrza Świata w jedynkach.
Rok1952
Na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w osadzie kombinowanej z WKS "Zawisza" startuje dh. Świątkowski.
Rok 1960
Olimpiada w Rzymie, na której brązowy medal zdobywa T. Kocerka i startuje klubowa czwórka w składzie: dh. Poniatowski, dh. Rosołowicz, dh. Augustyniak, dh. Neuman.
Rok 1995
Na torze w Bied, dh. Paprocki na jedynce zdobywa tytuł Mistrza Świata w Kategorii Masters. Dwa lata później zostaje Mistrzem Europy w jedynce i wicemistrzem w dwójce podwójnej.
Rok 1996
Budynek przystani przy ul. Floriana zostaje sprzedany chińskiej spółce z Szanghaju.
Rok 1998
Klubowa dwójka podwójna w składzie dh. Ratkowski, Pawłowski zdobywa I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Juniorów, a następnie bierze udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Ottensheim.
Rok 1999
Kolejne starty zawodnika BTW w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata Juniorów. M. i S. Zajdencowie na zawodach MŚ Masters w Hiszpanii startując w różnych konkurentach, zdobywają III, IV i 2xV miejsce, I listopada BTW opuszcza po 54 latach swoją dotychczasową siedzibę, przenosząc się do pomieszczeń przy ul. Żupy 2.
Rok 2000
Wznowiono regularną działalność turystycznej sekcji kajakowej, w której wiodącą rolę pełni dh. Jacek Goszczyński.
Rok 2002
Ustanowiono nagrodę "Laur Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego" przyznawaną osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla klubu.
Pierwszymi laureatami "Lauru" zostali państwo Anna i Marian Brzeziccy.
Rok 2004
Okazał się wyjątkowo udanym pod względem sportowym. Do sukcesów młodzieży i juniorów dołączyli seniorzy zdobywając Mistrzostwo Polski w dwójce ze sternikiem / Piotr Hojka i Rafał Piecuch /.
Takich sukcesów nie notowaliśmy od kilkudziesięciu lat.
Rok 2005
Rok jubileuszu 85-lecia klubu. Uroczyście dokonano otwarcia nowej siedziby klubu (02.04) Otwarcie sezonu poprzedzała uroczysta msza św. w intencji Klubu, koncelebrowana w Katedrze przez Bp. Jana Tyrawę.
Rok 2006
Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie uzyskało status: "ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO".
Jednocześnie klub stał się instytucją integracyjną wprowadzając stałe zajęcia dla osób niepełnosprawnych.
Rok 2007
Oddano do użytku nowe nabrzeże klubowe wraz z pływającym pomostem jednym z najbardziej funkcjonalnych i ładnych obiektów tego typu na Brdzie.
Ten element zamknął proces tworzenia nowej siedziby Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Obiekt stanowi piękną wizytówkę miasta Bydgoszczy, szczególnie podziwianą przez gości przyjeżdżających na dworzec PKS. Prace przy realizacji nabrzeża i pomostu wykonała firma HYDRO-EKO
z Bydgoszczy, a sfinansował Urząd Miasta Bydgoszczy.
Rok 2008
Zakończono modernizacje pomostu umożliwiającą używanie go w różnych warunkach hydrologicznych.
Rok 2010
Uroczyste obchody 90 rocznicy powstania BTW. Pierwsza w historii bydgoskich sportów wodnych ekspozycja muzealna z dziejów Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Pierwsze w historii klubu Nadzwyczajne Zebranie Walne, na którym w czasie trwania kadencji został odwołany dotychczasowy Zarzad i wybrany nowy Zarząd. Wydarzenie to miało związek z trudną sytuacją finansową klubu.
Rok 2011
Zawodnicy BTW wzieli udział jako reprezentanci Polski w I Mistrzostwach Europy Juniorów w Kruszwicy. Zawodnicy Michał Klorek i Andrzej Stafiński wystartowali w czwórce bez sternika, a zawodniczki Kamila Olejniczak i Kasia Trzeciak wystartowały w ósemce.
Dużym sukcesem było zdobycie 6 medali w Mistrzostwach Polski Juniorów i zajecie drużynowo w tych regatach 3 miejsca w kraju.
Rok 2012
Klub w rankingu Drużynowego Mistrza Polski PZTW wszedł do pierwszej dziesiątki klubów w Polsce i zajął w tej rywalizacji 5 miejsce. Stało się to dzięki zdobyciu 16 medali w regatach rangi Mistrzostw Polski we wszystkich grupach wiekowych.